HISTORIA GRY

Categories: | Author: Joanna Boczek | Posted: 2014-10-29 | Views: 2230

 

          Korzenie squasha sięgają początku XIX wieku, kiedy to znudzeni więźniowie z londyńskiego zakładu karnego „The Fleet”  zaczęli w celi odbijać piłkę tenisową od ścian, czerpiąc z tego radość. Następnie w niejasnych okolicznościach ten sposób zabawy przeniósł się do jednej z elitarnych szkół w Wielkiej Brytanii. Tam pomysłowi uczniowi wpadli na pomysł dziurawienia piłek w celu większej satysfakcji z gry. Dziurawienie powodowało duże odkształcenie piłki przy kontakcie ze ścianami. To „gniecenie” – z angielskiego „squash” dało nazwę zabawie, która od 1864 roku jest oficjalną dyscypliną sportu. Aktualnie w squasha gra się na całym świecie. W 1997 zawitał do Polski i prężnie się rozwija – póki co głownie uprawiany amatorsko.

 

KILKA SŁÓW O GRZE..

Squash jest świetnym sportem na zgubienie zbędnych kilogramów. Podczas godziny uprawiania tego sportu można stracić nawet do 1000 kalorii. Ponieważ ściany boczne „utrudniają” zagranie autu – wymiany w squashu, nawet na poziomie amatorskim są długie, a co za tym idzie więcej wysiłku trzeba włożyć, aby zdobyć wygrywający punkt. Specyfika odbić od podłogi i ścian bocznych powoduje, że squash wydobywa w grających wewnętrzną ambicję aby próbować dobiec do kolejnych piłek. Squash znacząco wpływa na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego oraz nerwowego, relaksuje, wyładowuje napięcia i naładowuje nas pozytywną energią fizyczną oraz psychiczną.
Ponadto, squash świetnie kształtuje mięśnie łydek, ud oraz pośladków przez co wzbudza duże zainteresowanie wśród pań.
Porównania parametrów różnych sportów wielokrotnie wskazały squash jako najzdrowszy sport świata (m.in. badania FORBES). Sport ten cieszy się ogromną popularnością na świecie. Jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną w Polsce. Mogą go uprawiać zarówno małe dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Jest sportem halowym, dzięki czemu można uprawiać go przez cały rok, niezależnie od pory roku i pogody.